Ochrona przed słońcem- UVA/UVB! Konieczność czy mit?

Nadchodzi długo wyczekiwane lato, kiedy każdy z Nas zwiększa częstotliwość wychodzenia z domu na poprawiające humor i rozgrzewające nas słońce.
Lecz czy pamiętasz o ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym?

A może uważasz, że zwiększona czujność jest Ci niepotrzebna?   
Sprawdź czy jesteś gotowa/y na bezpieczne powitanie lata?

Dobrze dobrana ochrona powinna izolować naszą skórę od promieniowania oraz pozwolić zachować skórze młody wygląd o wiele dłużej przy regularnym stosowaniu.

Korzystanie z kąpieli słonecznych (również w solarium) z pewnością poprawia Nasz nastrój, wspomaga produkcję wit. D3 czy nawet pomaga w zaleczeniu chorób skóry, ale, ale…w kontakcie ze słońcem należy zachować daleko idącą ostrożność.

Promieniowanie słoneczne UVA i UVB mają niestety również negatywny wpływ na Naszą skórę, powodując przyspieszenie tworzenia się wolnych rodników i spowalnianie produkcji kolagenu, co skutkuje utratą jędrności i gęstości skóry, a w długotrwałym działaniu może prowadzić do wielu groźnych chorób czy poparzeń słonecznych. Co zostało sprawdzone i uznane przez autorytety naukowe i medyczne. 

Pamiętajmy o podstawowej rzeczy- nawet jeśli niebo jest pełne chmur lub pada deszcz, promieniowanie jest aktywne, jest ciągłe i stałe.
Dlatego Naszą codzienną koniecznością i rutyną powinno stać się używanie dobrych filtrów.
Nawet gdy nie wybieramy się opalać, a tylko na krótki spacer czy do pracy, nie powinniśmy zapominać o tej w zasadzie najważniejszej ochronie naszej skóry.

Filtry należy dobierać odpowiednio do długości i intensywności ekspozycji skóry na słońce.
Opalanie powinniśmy rozpoczynać od krótkiego czasu ekspozycji, z wysokim filtrem(50), przechodząc powoli do wydłużania czasu opalania.
Skóra przyzwyczaja się i można zastosować nieco niższe filtry(30).
Osobiście stosuję i zalecam nie wystawiać się na bardzo intensywne promieniowanie w porze gorącego lata, tzn. w godzinach 11-15 gdzie opalanie będzie najszybsze, lecz również najbardziej szkodliwe.
Do stosowania na co dzień, bez wychodzenia na silne promieniowanie słoneczne, polecam niższe filtry(20-15), które używane systematycznie będą dostatecznie spełniały swoją funkcje.

Używanie preparatów z filtrem może okazać się również wymagające pod względem tego, iż zaleca się stosowanie filtrów co ok. 2 godziny, szczególnie po skorzystaniu z kąpieli wodnej, lecz myślę, że warto pokonać tę niedogodność systematycznością działania, dla długofalowego dobra naszej skóry.

Gdy jednak zdarzy Nam się zapomnieć i doznamy tych jakże nieprzyjemnych w skutkach poparzeń słonecznych, doraźnie mogą nam pomóc dobrej jakości preparaty na bazie aloesu, alantoiny czy penthanolu, które mają właściwości nawilżające oraz łagodzące ból towarzyszący takim poparzeniom.

Należy również pamiętać o włosach i ochronie skóry głowy. W tym celu również powstały preparaty ochronne z witaminami i minerałami, które pozwolą naszym włosom na szybszą regenerację po udanych, słonecznych wakacjach. Osobiście zachęcam również do zakładania chustek, czapek i kapeluszy…w zależności od anturażu.

Mam nadzieję że przekonałam Cię aby lepiej zadbać o zdrowie swojej skóry i już dziś zaplanujesz ochronę na lato!

Myśląc o ochronie skóry nie możemy oczywiście zapomnieć że aby dobrze się ochronić nie wystarczą same kosmetyki.
Musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie całego organizmu, zbilansowaną dietę oraz ruch…po prostu w miarę możliwości i chęci starać się żyć zdrowo we wszystkich aspektach naszego wspaniałego i niepowtarzalnego życia.

To jak, jesteś gotowa/y na lato?

Zostawiam Was z tą zwięzłą puentą i zachęcam do przyjrzenia się i przeanalizowania Waszych sposobów na ochronę skóry latem.

Zapraszam również do wyrażania własnych opinii. Jestem ciekawa Waszych spostrzeżeń i doświadczeń w tej kwestii. 

Może macie jakieś sprawdzone i ulubione kosmetyki, które możecie polecić innym, lub potrzebujecie pomocy w wyborze odpowiedniego dla Was kosmetyku.

Życzę Wam słonecznego lata:)

źródła: „Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego”, Jolanta Węgłowska, Agnieszka Milewska, Wyższa Niepubliczna Szkoła Medyczna we Wrocławiu.

Lista adresowa

Sklep Halko

Dbaj o siebie naturalnie!